Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hračky

25. 1. 2007
!POZOR!-Tohoto článku je autorka Iva Lendělová která vlastní stránky:www.infomorce.estranky.cz !Tímto jsem uvedla zdroj,tak prosím nepište že nerespektuji autorská práva!

 

 


Hračky pro morčata

aneb

Kdo si hraje NEZLOBÍ!!!SmileySmileySmiley

 

Pokdu chováte jedno morče samotné, je potřeba mu zajistit nějakou zábavu v době vaší nepřítomnosti. To morčátkům jen prospěje, proto spěchejte koupit, vyrobit nebo vymyslet svou vlastní hračku pro morče. Tady něco o hračkách:

Funkce hraček, zábavy a rozptýlení:

Morčata, která jsou zvyklá žít ve skupinkách, se ocitají sama v morči nudy a hračka, jako dobrý kamarád, jim dokáže nudu bezvadně rozptýlit! Hravá morčátka vydrží klidně i hodinu být zaměstnaná hrou, kterou jim hračka poskytuje. Působí to dobře na jejich psychyku, necítí se osaměle a znuděně a my můžeme mít radost z morčečího života.

 

Jen pro jedno morče? Ne!

Ale to neznamená, že když máte morčat víc, nemůžete jim připravit stejně napínavou a zábavnou hru. V kolektivu si morčata užijí stejně rozpýlení a zábavy jako jednotlivec. S dalšími kamarády zábava roste a jistě se nemusíte v době své nepřítomnost, bát o nudu morčete.

 

Různé hračky, hry a jiná zábava: 

Velice dobře se nám osvědčil tzv. ,,Neposledný chleba". Ten jsem vymyslela sama.Smiley Dále najdete, v čem hračka spočívá.

SmileyJe to krajíc dobře usušeného chleba pověšený na nitce nebo drátku

SmileyVýroba je lehká. Usušíte plátek chleba, nějakou dírkou provléknete drátek či provázek (dírku můžete klidně vyrobit hřebíčkem) a zavěsíte do klece asi do takové výšky, aby na něj morče na zadních tlapkách dostalo, ale ne moc vysoko, aby muselo stát na špičičkách drápků. (to by si moc legrace neužilo.)

 

Hryz

SmileyJe to většinou tvrdá hryzací tyčinka na zavěšení, minerální hryz je většinou kostka nebo jiný tvar.

Smiley Výroba asi nebude ©SAMA-DOMA, ale budete muset hryz koupit. Po morčata mívá stejný význam jako Neposedný chleba, jen má jinou chuť. K sehnání jsou hryzy se zrním, různě ochucené, různě velké, různě drahé. Můžete koupit i minerálné hryz, který je tvrdá pevná hmota a morče z něho při hryzání získává vitamíny. Při všech hryzech si morče vždy obrušuje zuby a většinou se dobře baví.

 

Jesličky, koule na seno a jiné útvary:

SmileyBývají z kovu nebo plastu, jesličky se upevňují na stěnu klece a plní se senem. Koule na seno bývá také z kovu, ale můžete si vyrobit svoji - provázkovou. Krmit můžete také třeba položením jídla na poličku z drátků zavěšenou v kotci a určitě vymyslíte i jiné zajímavé druhy uskladnění sena a trávy.

 

SmileyAni tyto věci nejspíš nezvládnete stejně jako profíci, proto bude lepší když si je koupíte. Rozhodně je pro ně lepší jíst z jesliček, než zobat stébla po zemi. Morčátka si při prostrkováním čumáčku mezi příčkami určitě užijí legraci a ještě se ušetří na seně! Se zavěšovací koulí na seno je to podobné. Můžete si ji také vyrobit sami, chce to jen trochu šikovnosti, provázků a důmyslné vázání uzlíků.

 

Stupínky, poličky a jiné:

SmileyMůže to být třeba mělký květináč postavený dnem vzhůru jako stupínek, cihla, pokud máte dost místa, poličku si můžete udělat z prkénka a boudička s pozorovatelnou nahoře je také dobrá věc.

SmileyV případě květináče nebo cihly jde vlastě o manikůru. Když dáte květináč třeba pod napáječku, morče se o něj bude při pití opírat a tím si obrušovat drápky. Morčata mají také ráda vyvýšená místa, odkud můžou sledovat okolí, proto nic nezkazíte šikovnou poličkou v kleci. Stačí vám k tomu prkénko, které prostrčíte šprincličkami v kleci tak vysoko, aby morče mohlo vyskočit nahoru a zároveň se vešlo dolů. Tak máte domeček i poličku a ještě jste ušetřili místem v kleci. Také domeček není na škodu, zvlášť když je vaše morče plaché. Domeček musí mít pohodlný vchod, rovnou střechu, dost nízko aby na ni mohlo vyskočit a dost vysoko, aby se do domečku pohodlně vešlo. (více v Domeček)

 

Domeček:

SmileyDomeček může být dřevěná budka bez dna, s rovnou stříčkou a dostatečně velkým otvorem. Může být ze dřeva i plastu.

SmileyS domečkem uspějete hlavně u plachých morčat. Můžete si ho vyrobit sami ze dřeva nebo koupit (dřevěný nebo plastový). Hlavní požadavek je, aby se morče do domku vešlo a mohlo se pohodlně otočit i lehnout, musí mít dostatečně velký vchod, lepší je bez dna, rovnou střechu, aby se na ní morče mohlo posadit a také musí být pevný (ne třeba z papírové krabice!)

 

Prolézačky:

SmileyMůžou být různé domečky, schůdky, prolézačky a jiné. Dá se vymyslet cokoliv!

SmileyTaké tady platí, že si je můžete koupit, nebo vyrobit ze dřeba, kartonu a jiných materiálů. Můžete vytvořit morčeti hřiště třeby ve výběhu, stačí když tam rozházíte trochu zeleniny, rozestavíte pár mostků, domeček tunel..... Ale všechny překážky musí být pevné a bezpečné, aby morče unesly a mohlo si v bezpečí hrát a zkoumat okolí.


!POZOR!-Tohoto článku je autorka Iva Lendělová která vlastní stránky: www.infomorce.estranky.cz!Tímto jsem uvedla zdroj,tak prosím nepište že nerespektuji autorská práva!

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nefunguje!!:-((

(zuzka, 3. 8. 2010 10:14)

moje morciro je moc inteligentni. :-)) ta se natahne skubne a za sekundu to na v sobe. no proste Émilka

hmmm.......

(Stepka, 27. 10. 2008 13:26)

a proc ten domecek nemuze byt treba z te kartonove krabice???ale jinak vim neco na vic a tak za to dik....